Szugarfrik poleca w styczniu!

„Córki dancingu”, reż. Agnieszka Smoczyńska

„Córki dancingu” to horror w konwencji musicalu, bazujący na micie o warszawskiej syrence. Tak, dobrze przeczytaliście. Niezwykły debiut Agnieszki Smoczyńskiej to szalona historia pełna intrygujących pomysłów fabularnych i dziwacznych rozwiązań inscenizacyjnych. Do tego plejada gwiazd polskiego kina. Śpieszcie się obejrzeć ten film, bo prawdopodobnie szybko odejdzie (z kin) pod naporem gwiezdno-wojenno-świątecznej gorączki.

 

Adele, „25”

Jeszcze jest dobrze, ale jednak coraz gorzej. Największa współczesna diwa wkracza do krainy muzycznych klasyków, w której roi się od świetnie skrojonych piosenek i wirtuozerskich popisów wokalnych, lecz nie ma miejsca na zaskoczenie i twórcze poszukiwanie. Najnowsza płyta Adele to dobrej jakości konfekcja muzyczna. Aż tyle i tylko tyle.

„Krampus. Duch świąt”, reż. Michael Dougherty

W kategorii „oryginalność” daję dziesięć na dziesięć. Oto pierwszy w historii kina horror wigilijny, historia skłóconej rodziny, która nie szanuje ducha świąt i wywołuje przerażającego demona. Czy w kategorii „oglądalność” jest równie dobrze? Okazuje się, że tak. „Krampus” czerpie pełnymi garściami z tradycji kina nowej przygody i gatunku „horroru dziecięcego” (do którego należą chociażby „Gremliny” czy „Pogromcy duchów”). Dla mnie bomba, choć pewnie nie wszyscy to kupią.

Paweł Goźliński, „Dziady”, Wydawnictwo Czarne

Zanurzony w oparach absurdu kryminał, w którym tajemniczy morderca poluje na największych polskich pisarzy, od Szczepana Twardocha, przez Jarosława Marka Rymkiewicza aż do (tu, niestety, wizja autora okazała się cokolwiek profetyczna) Olgi Tokarczuk. Zgodnie ze złotą zasadą postmodernizmu – na wierzchu mamy świetnie opowiedzianą intrygę, pod którą mnożą się kolejne warstwy znaczeń i interpretacji. A wszystko spaja niesamowite poczucie humoru. Rewelacja.

You may also like...

0 thoughts on “Szugarfrik poleca w styczniu!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *