Nowości, nowości… i nowości! IV PAD

Najnowsze trendy i technologie, nowe przepisy prawne, kierunki leczenia różnych typów cukrzycy – 4 i 5 grudnia odbyła się IV Pediatryczna Akademia Diabetologii (PAD) w miejscowości Słok k. Bełchatowa

Akademia zgromadziła mnóstwo autorytetów z dziedziny diabetologii z różnych stron Polski co zagwarantowało bardzo wysoki poziom spotkania i ogromnie ciekawe oraz praktyczne dla lekarzy wykłady z różnych gałęzi diabetologii.

Genetyka i diagnostyka

W pierwszym dniu skupiono się na różnych, mniej powszechnych typach cukrzycy oraz chorobach, które mają podobne objawy. Jeszcze do niedawna większość schorzeń przebiegających

podobnie jak cukrzyca „wrzucanodo jednego worka” z napisem cukrzyca typu 1 lub 2 – obecnie dostęp do coraz bardziej precyzyjnych narzędzi diagnostycznych umożliwia lekarzowi postawienie szczegółowej diagnozy. Dopiero od 2007 r. wiadomo, że geny mają znaczenie w pojawieniu się cukrzycy. Od tego czasu medycyna poszła mocno naprzód i lekarze są w stanie wskazać konkretne geny odpowiedzialne za różne typy cukrzycy – od niedawna nazywane cukrzycami typu 3 – oraz odróżnić je od zespołów z objawami cukrzycy. Precyzyjna diagnoza ma istotne znaczenie dla wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zdarza się, że u dzieci, u których rozpoznano cukrzycę typu 1 i włączono insulinoterapię po wielu latach insulinę się odstawia, bo okazuje się, że jest to schorzenie mające jedynie podobne objawy lub jest to jedna z cukrzyc monogenowych. Dzieje się też czasem na odwrót – leczenie standardowe dla np. cukrzycy typu 1 nie daje zadowalających efektów – może się okazać, że chwiejna glikemia, to nie efekt złej samokontroli, ale źle postawionej diagnozy.

Co w diabetologii piszczy?

Drugi dzień konferencji rozpoczął wykład przedstawiający aktualne Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w opiece nad dzieckiem z cukrzycą na 2016 r.

(o nowych zalecaniach piszemy na s. 29). Zaprezentowano też najnowsze technologie w leczeniu cukrzycy: dr hab. Agnieszka Szadkowska, wiceprzewodnicząca Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) opowiedziała o działaniu systemu MiniMed 640G, który zadebiutował na polskim rynku ok. pół roku temu. System nie jest refundowany, ale jest zdecydowanym krokiem w kierunku sztucznej trzustki – automatycznie zatrzymuje podaż insuliny zanim hipoglikemia się pojawi i wznawia jej podawanie, gdy cukier wzrośnie do określonego poziomu, ponadto przechowuje dane do 10 godzin (do tej pory było to 40 min.), co zwiększa komfort życia. Z obserwacji pacjentów stosujących system wynika, że zmniejsza się zużycie insuliny oraz pasków testowych, mniej też jest epizodów hipoglikemii – szczególnie nocnych.

Jeden z wykładów poświęcono biopodobnym insulinom w kontekście produktu Abasaglar zawierającego insulinę glargine, która niedawno pojawiła się na rynku – przytoczono badania, z których wynika, że efekt terapeutyczny przy stosowaniu tej biopodobnej insuliny nie różni się od tego, jaki można osiągnąć dzięki dostępnej do tej pory na rynku. Od indywidualnych predyspozycji pacjenta zależy, która insulina lepiej mu będzie służyła – brzmiało podsumowanie.

Uczestnicy mogli też skorzystać z porad certyfikowanego coacha – Lidia Czarkowska w swoim wykładzie przedstawiła różne sposoby komunikowania się lekarza z pacjentem oraz sposoby jego motywowania do samokontroli.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty dla pielęgniarek i dietetyków podczas których dr inż. Beata Sińska opowiadała o błędach dietetycznych, które sprawiają, że mimo starań dieta nie jest skuteczna.

IV Pediatryczna Akademia Diabetologiczna odbyła się pod patronatem Sekcji Pediatrycznej PTD oraz Fundacji Pomoc Młodym Diabetykom, której prezes Barbara Kucharska niczym dobry duch przewijała się pośród uczestników Akademii.

You may also like...

0 thoughts on “Nowości, nowości… i nowości! IV PAD”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *