Nowe przepisy dotyczące recept

Od 1 stycznia zaczną obowiązywać nowe regulacje prawne, które ułatwią trochę życie diabetykom

Od 1 stycznia 2016 r. pielęgniarki i położne będą mogły samodzielnie wystawiać recepty pacjentom, ale tylko na te leki, które znajdą się na liście substancji i wyrobów medycznych – na liście znajdować się na pewno będą paski testowe do glukometrów oraz zestawy do pomp insulinowych. Ponadto pielęgniarki będą mogły kontynuować recepty wystawiane przez lekarza.

Część zmian zacznie obowiązywać już od 12 grudnia – m.in. każda prywatna placówka jak i lekarz pracujący w oparciu o własną działalność gospodarczą będzie mógł wystawiać recepty na leki refundowane (do tej pory mogły je wystawiać jedynie placówki mające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia).

E-medycyna

Nowością jest to, że lekarz będzie mógł badać stan zdrowia pacjenta, diagnozować, leczyć oraz udzielać porad lekarskich za pośrednictwem systemów teleinformatycznych – jednym słowem

formalnie telemedycyna została usankcjonowana prawnie. Lekarz udzielając porad za pośrednictwem narzędzi teleinformatycznych musi jednak poinformować pacjenta o ograniczeniach wynikających z badania pacjenta na odległość.

Od 12 grudnia powinny wejść do powszechnego użytku e-recepty, zwykłą papierową receptę lekarz będzie mógł wystawiać wyjątkowo – tyle teorii i formalności, albowiem system elektroniczny nie jest jeszcze przygotowany do takiej rewolucji. Faktem jest, że od 1 stycznia 2018 r. powstanie obowiązek tworzenia dokumentacji elektronicznej – pytanie czy do tej pory system zacznie funkcjonować. Jak to będzie wyglądało
w praktyce? Pacjent będzie otrzymywał od lekarza e-receptę w formie e-maila lub smsa, ewentualnie wydruku.

Nowością będzie też to, że na recepcie lekarz będzie musiał opisać sposób dawkowania

You may also like...

0 thoughts on “Nowe przepisy dotyczące recept”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *