Szugarfrikowe warsztaty

W przededniu Światowego Dnia Walki z Cukrzycą redakcja miesięcznika dla diabetyków Szugarfrik zorganizowała warsztaty na temat cukrzycy dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 70 w Warszawie

Celem warsztatów było zapoznanie dzieci z tematem cukrzycy, wyjaśnienie mechanizmu powstawania choroby i rozróżnienia cukrzycy typu 1 od cukrzycy typu 2. – Większość dzieci ma w rodzinie kogoś z cukrzycą typu 2 – dziadka, babcię, wujka – pokazało, jak duża jest skala problemu – mówi Anna Michnikowska.

W jaki sposób wyjaśnić siedmiolatkom skomplikowany mechanizm działania cukrzycy? Z pomocą przyszła dziecięca wyobraźnia – dzieci wcieliły się w role: insuliny, trzustki, mięśni, komórek tłuszczowych itd. W ten sposób udało się wytłumaczyć w jaki sposób powstaje cukrzyca i do czego organizmowi potrzebna jest insulina.

Kolejnym punktem warsztatów była edukacja w zakresie zdrowego odżywiania się – obok popularnych napojów dzieci układały odpowiednią liczbę kostek cukru.

Wiele emocji wzbudziła też prezentacja działania glukometru wypożyczonego na tę okazję od firmy Roche Diabetes Care. Na koniec dzieci, które specjalnie na tę okazję ubrały się na niebiesko pozowały z wcześniej przygotowanym niebieskim kołem.

– Największą satysfakcję miałam, gdy dzieci na koniec warsztatów potrafiły prawidłowo wskazać różnicę między cukrzycą typu 1 a cukrzycą typu 2 – mówi Anna Michnikowska. – Natomiast niewątpliwym sukcesem edukacyjnym były informacje, które zaczęły do mnie docierać kilka dni później od rodziców – np. jedno z dzieci stwierdziło, że nie będzie już piło Coli, choć wcześniej było amatorem tego napoju, inne postanowiło przerzuć się na niesłodzone płatki śniadaniowe – podsumowuje redaktor naczelna.

You may also like...

0 thoughts on “Szugarfrikowe warsztaty”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *