Kampania Życie z Cukrzycą

Wydawnictwo Medical Media Solutions zaprasza do zapoznania się z kolejną edycją kampanii Życie z cukrzycą. Projekt ukazał się 13 listopada wraz z dziennikiem Rzeczpospolita z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą przy współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną i Polskim Towarzystwem Diabetologicznym. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat roli profilaktyki oraz właściwego leczenia w walce z cukrzycą.
Zapraszamy do lektury publikacji w wersji on-line: http://tnij.at/zyciezcukrzyca

Publikację otwiera wypowiedź prof. Macieja Małeckiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który prezentuje skalę problemu oraz mówi o problemie polskich pacjentów z dostępem do nowoczesnych terapii. Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który wciąż nie refunduje nowoczesnych leków inkretynowych.

Terapie te pozwalają nie tylko na kontrolę poziomu glukozy we krwi, ale także ułatwiają redukcje masy ciała. Co ważne, nie powodują one wzrostu ryzyka niedocukrzeń. Warto przy tym zauważyć, że na opiekę diabetologiczną wydajemy mniej niż nasi sąsiedzi – Czesi, Słowacy, Węgrzy – kraje o podobnym stopniu rozwoju ekonomicznego. Pacjenci diabetologiczni liczą, że zmiana rządu przyniesie pozytywne i od dawna oczekiwane zmiany.
Prof. Leszek Czupryniak, prezes PTD w latach 2011-2015, podkreśla zaś jak ważna jest rola insulinoterapii w leczeniu chorych oraz dlaczego Polska odbiega od standardów europejskich, gdzie dużo częściej stosowane niż w Polsce są analogi szybkodziałające i długodziałające insuliny. Analogi te są dużo bardziej zbliżone do profilu działania insuliny zdrowego człowieka, co zapewnia lepsze kontrolowanie cukrzycy. Obecnie wiodąca firma na rynku obniżyła cenę swojej insuliny, dzięki temu pacjenci będą mogli kontynuować leczenie insuliną, którą już znają i która była wyborem ich i ich lekarzy. Jak podkreśla dr Andrzej Paciorkowski, koordynator Programu Edukacyjnego „Szkoła Cukrzycy”, osoba z cukrzycą, to nie pacjent jednorazowy, który przychodzi z przeziębieniem, a pacjent, który jest leczony przez wiele lat, dlatego w leczeniu ambulatoryjnym wiele decyzji leczniczych lekarze podejmują wspólnie z pacjentem na podstawie jego możliwości ekonomicznych.

Zaproszeni eksperci, od lat aktywnie działający dla poprawy opieki diabetologicznej w Polsce, wskazują jakie problemy dotykają chorych na cukrzycę i co ich zdaniem należałoby zmienić aby poprawić obecną sytuację. Wśród wypowiadających się ekspertów jest m.in. Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który podkreśla, że nieleczona lub źle leczona cukrzyca grozi ciężkimi powikłaniami. Igor Grzesiak – członek zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą – wskazuje na znaczenie projektu pt. „Cukrzyca 2025. Strategia prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce 2015-2025”, który został przygotowany przez organizacje diabetologiczne oraz ekspertów w celu zdefiniowania wyzwań oraz kluczowych działań, które muszą zostać podjęte w najbliższym czasie. Udział pacjenta w leczeniu choroby jest bardzo istotny, dlatego jak twierdzi Alicja Szewczyk, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, powinniśmy wprowadzić do polskiego systemu ochrony zdrowia stanowisko edukatora ds. diabetologii a edukacja terapeutyczna w cukrzycy powinna być odrębnym świadczeniem kontraktowanym przez NFZ.

Jednym z ważniejszych tematów publikacji jest kwestia zdrowej diety w prewencji cukrzycy typu 2. W tym obszarze wypowiada się Dr Petra Wilson, Dyrektor Generalna Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Wielu przydatnych informacji jak można jeść smacznie, zdrowo i zgodnie z zasadami diety cukrzycowej dostarcza artykuł Agnieszki Ślusarskiej-Staniszewskiej, dietetyk akcji „Menu dla diabetyka”. Zasady diety diabetyka nie różnią się znacznie od zasad prawidłowo zbilansowanej diety a ważną rolę w niej odgrywa chude mięso, które dostarcza białka a przy tym minimalnie wpływa na poziom cukru we krwi. W profilaktyce cukrzycy, jak i już w samej chorobie, kluczowe jest połączenie trzech elementów: diety, aktywności fizycznej i odpowiednio prowadzonej terapii. Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, wskazuje jaki jest stan wiedzy osób chorych na cukrzycę i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.
Godnym polecenia jest również edukacyjny materiał na temat samokontroli glikemii. Właściwe leczenie cukrzycy nie jest możliwe bez stałego monitorowania glikemii, dlatego tak ważna jest codzienna samokontrola, która jest poddawana odpowiedniej analizie. Dla diabetyków ważne jest aby urządzenia prezentowały wysoki poziom mobilności gdyż pomiary glikemii są dziś dokonywane między innymi w szkołach, biurach czy w środkach komunikacji transportu publicznego. Jak podkreśla Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą – mojacukrzyca.pl, dzięki dobrej samokontroli można osiągnąć sukces w terapii jak i w życiu. Przykładem może być Marta Bokun – wicemistrzyni Europy do lat 21 w kajak polo, która od lat choruje na cukrzycę typu 1.
Interesujący jest również wywiad z prof. Grzegorzem Dzidą, lubelskim konsultantem ds. diabetologii, na temat stanu przedcukrzycowego i właściwej insulinoterapii. Stan przedcukrzycowy w większości przypadków ma charakter odwracalny, dlatego istotne jest podjęcie odpowiednich działań. Dr hab. Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, wskazuje iż, priorytetem powinno być wprowadzenie regularnych badań monitorujących rozpowszechnianie się cukrzycy. 550 tys. osób w Polsce nie wie, że ma cukrzyce dlatego potrzebujemy badań przesiewowych, które pozwolą wykryć cukrzycę na wczesnym etapie i tym samym rozpocząć odpowiednie leczenie.

Partnerzy strategiczni: Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, AstraZeneca, Bayer
Partnerzy medialni:  miesięcznik Szugarfrik, rynekzdrowia.pl, Termedia, Diabetyk, mojacukrzyca.org, naszacukrzyca.pl
Partnerzy merytoryczni: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą – mojacukrzyca.pl, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę – diabetycy.eu

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Kampania Życie z Cukrzycą”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *