Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć!

cukrzyca typu 2Cukrzyca typu 2, w przeciwieństwie do typu 1, występuje przede wszystkim u osób dorosłych, w związku z czym nazywana jest również cukrzycą dorosłych. Występuje częściej, jest insulinoniezależna i jej rozwój przebiega stopniowo, w związku z czym na samym początku jest praktycznie bezobjawowa i ciężko ją zdiagnozować. Sprawdźmy więc jak ją dostrzec i leczyć!

Epidemiologia i prewencja cukrzycy typu 2

Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 1, jest ona dziedziczona i w związku z tym spora część chorujących na nią, nie ma na to wpływu. Jednak jest również drugi powód pojawienia się tego typu cukrzycy i jest nią otyłość – obecnie jest to coraz częstsza przyczyna cukrzycy i wynika z tego, jaki tryb życia prowadzi osoba narażona na chorobę. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna, dlatego aby zmniejszyć albo całkowicie wyeliminować ryzyko jej pojawienia się, warto zmienić tryb życia na bardziej aktywny. Potem może już być na to zbyt późno!

Objawy

Jak wspomnieliśmy wyżej – w większości przypadków cukrzyca typu 2 jest w początkowej fazie bezobjawowa. Początkowo dochodzi do zaburzeń w produkcji insuliny – wydzielana jest z opóźnieniem i przez dłuższy czas, niż ma to miejsce w przypadku osoby zdrowej. W normie jest natomiast stężenie glukozy we krwi osoby chorej. Z czasem jednak również ono ulega zwiększeniu. Warto u osób, u których ryzyko wystąpienia tego typu cukrzycy jest większe, badać stężenie glukozy – wtedy łatwiej jest zdiagnozować cukrzycę.

W miarę rozwoju choroby, pojawiają się objawy, takie jak:

– bardzo duże pragnienie i w związku z tym zbyt częste oddawanie moczu,

– osłabienie organizmu,

– infekcje układu moczowego,

– zbyt szybka utrata wagi ciała.

Leczenie

Cukrzyca typu 2 wymaga kompleksowego leczenia, w trakcie którego stosowane będą różne metody. Polecana jest przede wszystkim odpowiednia dieta, a także aktywność fizyczna, w związku z czym tak wiele w leczeniu tej choroby zależy od samego pacjenta. Im bardziej będzie się on angażował, tym leczenie przebiegać będzie szybciej i efektywniej. Oczywiście cukrzyca typu 2 wymaga również leczenia farmakologicznego, a gdy to nie pomaga – podawania insuliny z zewnątrz.

Warto edukować się w tej kwestii, dopasować do siebie odpowiednią dietę i dokładnie się leczyć – wynika to z faktu, że nieleczona cukrzyca typu 2 jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do amputacji kończyn, ślepoty, a także niewydolności nerek i innych problemów. Zapraszamy do lepszego poznania tej choroby – z naszym portalem i magazynem będzie to jak najbardziej możliwe!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.