Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 – co powinieneś o niej wiedzieć?

cukrzyca typu 1Nazywana niegdyś cukrzycą młodzieńczą, cukrzyca typu 1 najczęściej objawia się przede wszystkim u młodych osób – zwykle do 30 roku życia. W przypadku połowy osób cierpiących na tę chorobę, objawy można dostrzec już w wieku 10-14 lat. Skąd bierze się cukrzyca typu 1, kto może na nią zachorować i jak ją leczyć?

Z pokolenia na pokolenie

Niestety – cukrzyca typu 1 jest chorobą, za której pojawienie się odpowiadają skłonności dziedziczne, co wiemy od stosunkowo niedługiego czasu. Jej występowanie ma związek z przebytymi infekcjami, najczęściej wirusowymi, których leczenie nie było przeprowadzone wystarczająco dobrze. W trakcie takiej infekcji doszło do uszkodzeń komórek trzustkowych, co z kolei prowadzi do nieprawidłowej pracy samej trzustki, odpowiedzialnej za produkowanie insuliny.

Objawy

Cukrzyca typu 1 objawia się w różny sposób, jednak jej zdiagnozowanie nie jest trudne.

Najczęstszymi objawami są więc:

– duże pragnienie i, co za tym idzie, bardzo częste oddawanie moczu,

– silny głód,

– szybka utrata wagi ciała (mimo dużego głodu)

– sucha skóra,

– tworzenie się zajadów

– senność,

– ciągłe zmęczenie,

– rozdrażnienie,

– rozmyte widzenie,

– obniżony albo nawet bliski zeru poziom insuliny,

– ciała ketonowe oraz glukoza pojawiające się w moczu.

Mogą pojawiać się wszystkie te objawy jednocześnie, a także tylko kilka z nich – w przypadku ich zauważenia warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Im szybciej rozpoczniemy chorobę, tym lepiej dla chorego. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może doprowadzić do śpiączki, a w konsekwencji – również do śmierci! Oczywiście trzeba liczyć się z nagłym wystąpieniem objawów – u różnych osób cukrzyca typu 1 przebiega nieco inaczej.

Leczenie

Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu odpowiedniej ilości insuliny z zewnątrz. Ilości powinny być dopasowane indywidualnie do pacjenta i muszą uzupełniać dokładnie taką ilość insuliny, której występuje niedobór w organizmie. Insulina powinna być wprowadzana podskórnie, przy użyciu strzykawki, penów albo pomp insulinowych. Najczęściej podawana jest przed posiłkami, a w leczeniu cukrzycy typu 1 mamy często do czynienia z odpowiednią dla danego przypadku dietą.

Jak z tym żyć?

Cukrzyca typu 1 to nie koniec świata! Wręcz przeciwnie, jest początkiem walki o normalność, co w przypadku nowoczesnej medycyny oraz specjalistów w zakresie diet, nie jest specjalnie trudne. Oczywiście wiąże się z koniecznością leczenia oraz pewnymi wyrzeczeniami związanymi z codziennymi posiłkami, jednak z czasem można się do tego bez problemu przyzwyczaić.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.