Jak zatrzymać atak autoimmunologiczny i cukrzycę typu 1?


Australijscy naukowcy pracują nad zatrzymaniem rozwoju cukrzycy typu 1 poprzez wychwycenie informacji o tym, że w organizmie rozpoczął się atak autoimmunologiczny
Konwencjonalne metody leczenia cukrzycy typu 1 polegają na podawaniu insuliny z zewnątrz lub, rzadziej, transplantacji wysp trzustkowych od zdrowego dawcy. Coraz więcej badań dotyczy genoterapii, które mogłyby sprawić, że organizm sam zacznie odbudowywyać zniszczone przez atak autoimunologiczny komórki beta trzustki. Problem w tym, że wszystkie te terapie to leczenie problemu, a nie jego przyczyny. Cukrzyca typu 1 zaczyna rozwijać się na skutek ataku układu autoimmunologicznego na komórki beta trzustki. Przyczyny tego ataku nie są jeszcze znane, ale samo rozpoznanie procesu autoagresji i zatrzymanie go powinno pozwolić zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 1.
Australijscy naukowcy dostali właśnie 1,2 miliona dolarów od fundacji charytatywnej The Leona M. and Harry B. Helmsley
Charitable Trust, by zbadać nowe, przełomowe podejście, polegające na zatrzymaniu ataku autoimmunologicznego jeszcze zanim zdąży on zniszczyć wystarczająco dużo komórek beta, by spowodować cukrzycę. Chcą użyć liposomu, czyli pokrytej tłuszczem komórki zawierającej pewne białka z trzustki, jako „czerwonej flagi”, po której odebraniu układ autoimmunologiczny zatrzymywałby atak na komórki beta trzustki. Dodatkowo, użycie leku uspokajającego układ odpornościowy ma zmniejszać siłę ataku.
Badanie na myszach powiodło się, a w szpitalu Lady Cilento Children’s Hospital właśnie rozpoczęła się rekrutacja do badań na ludziach, które rozpocząć się mają za około dwa lata – to czas potrzebny na dopracowanie liposomu, który ma zminimalizować agresję układu autoimmunologicznego i dodatkowo zmniejszyć siłę ataku za pomocą leku uspokajającego.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Jak zatrzymać atak autoimmunologiczny i cukrzycę typu 1?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.