Sekrety kuchni rodzinnej Starmachów

„Pyszne obiady” to kolejna książka kucharska Anny Starmach – jurorki w programie MasterChef. Tym razem autorka dzieli się ulubionymi przepisami z jej domowej, rodzinnej kuchni

Są to przepisy zaczerpnięte z zeszytów babci, cioci i mamy autorki. W ten sposób możemy się przekonać jak smakował Rosół babci Zosi czy Steki z polędwicy, czyli popisowy przepis mojego taty.


Steki z polędwicy
Całość: 800 kcal; 0,2 WW; 8 WBT
1 porcja (ok. 150 g): 400 kcal; 0,1 WW; 4 WBT

Składniki:
● 2 steki z polędwicy wołowej po 150 g każdy
● 50 g miękkiego masła
● 1 mały ząbek czosnku (5 g)
● świeże zioła: tymianek, rozmaryn, natka pietruszki
● 1 łyżka oleju do smażenia (10 g)
● sól, pieprz

Mięso obsyp solą i pieprzem. Smaż na rozgrzanej patelni z łyżką oleju 2 lub 3 minuty z każdej strony – w zależności od tego, jaki stopień wysmażenia chcesz osiągnąć. Po tym czasie daj mięsu odpocząć, zdejmując je z patelni i przykrywając kawałkiem folii aluminiowej. Teraz możesz przygotować masło ziołowe: posiekaj tymianek, rozmaryn i natkę pietruszki, czosnek obierz i zgnieć. Dodaj te składniki do miękkiego masła. Dopraw solą i pieprzem, wymieszaj. Steki podawaj z frytkami i masłem ziołowym. Ja lubię też to danie z dodatkiem zielonej sałaty.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Sekrety kuchni rodzinnej Starmachów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.