Telewizor sam w święta


Choinka zawsze w tym samym miejscu, jeśli pierogi, to z kapustą, do tego zupa grzybowa i śledź w śmietanie. Świąteczną atmosferę tworzą powtarzane co roku rytuały. Czy telewizja i te same filmy wyświetlane co roku stały się jednym z nieodzownych świątecznych elementów?

[13:35:27] Ancymoniusz Plaff: To już, proszę Pana, jest oburzające.
[13:35:42] Zenon Zenon: Co takiego?
[13:39:27] AP: No ja wszystko, prawda, rozumiem, ale co to są za ludzie? Dobrze, może się zdarzyć raz, w porządku. Może jakimś dziwacznym zbiegiem okoliczności drugi raz. Ale ci „rodzice” zostawiają Kevina samego w domu na święta co roku! Rok w rok! A sami wyjeżdżają! Na dodatek mieszkają w dość niebezpiecznej dzielnicy! To jest oburzające!
[13:42:31] ZZ: Bo wie Pan, ludzie lubią powtórki i potworki, ale o tym potem. Coś, co raz się sprzedało, sprzeda się ponownie. Coś, co raz się spodobało, spodoba się znowu. A ludzie generalnie w swojej masie nie lubią zmian.
[13:51:39] AP: Ano właśnie. To jest, proszę Pana, prawo cyklu, prawo natury. Wszystko się powtarza i powtarza, i nie może być inaczej. Jak wiosna to wiosna, jak truskawki to truskawki, jak święta to Kevin, co go zostawili w domu.
[13:59:23] ZZ: A słyszał Pan? Na pewno Pan słyszał! Jak w zeszłym roku dyrekcja telewizji ze słoneczkiem, co rozdaje paszporty, wycofać Kevina chciała i zastąpić innym hitem granym do znudzenia. Lecz wspaniała ludność, rzesza oglądaczy się zbuntowała i powiedziała gromkie i chóralne NIE! Oddajcie nam Kevina, krzyczeli! Może być sam, może być z kimś, chcemy Kevina. Tak było. Jak Pan to rozumie? Bo przecież, przepraszając wszystkie cykle, ile można? Filmów, które można by było obejrzeć w tym wspaniałym, przeczerwienionym okresie, jest masa i jeszcze więcej. Dlaczego, i co takiego cudownego jest w tym chłopcu, co jest sam w domu lub w Nowym Jorku lub na bazarku lub jeszcze gdzieś indziej? Czy ten koszmar niekochanego, zapominanego w nieskończoność chłopca naprawdę jest nieuniknionym i niezmiennym elementem polskiej atmosfery świątecznej?
[14:07:28] AP: No więc proszę sobie wyobrazić, że nie. Na przykład u mnie nie występuje odbiornik telewizyjny i nie wstydzę się do tego przyznać. Ale muszę powiedzieć, że i tak co roku bombarduje me ślepia co najmniej jeden nowy film o świętach i co najmniej jeden o świętach film animowany.
[14:10:34] ZZ: Tak, proszę Pana, to prawda. Ale pomimo nowości, które najprawdopodobniej są dokładnie tak samo świąteczne jak starocie i na takim samym filmowym poziomie, Kevin nie zostaje zastąpiony, a najmniejsza próba obalenia jego świątecznej dyktatury kończy się fiaskiem. Sam mam odbiornik telewizyjny, Kevina nie widziałem od lat wczesnej młodości, jednak wiem, że jest i że nie planuje abdykować. I to jest ten świąteczny fenomen, którego właśnie nie rozumiem. Gubi mnie on, a zgubiony do niczego się nie nadaje. Jestem jak ślepiec na niemym świątecznym filmie.
[14:12:03] AP: Kto Pana gubi?
[14:12:15] ZZ: Ten fenomen.
[14:18:19] AP: Hmm… A z drugiej strony mówił Pan coś o… potworkach?
[14:20:47] ZZ: Tak, kolejną eksploatowaną do bólu formą świątecznego filmu, z angielska powiedzieć można christmasowego, jest zły potwór, nielubiący świąt i starający się je zniszczyć. Jest to swoista ewolucja Dickensowskiego nieśmiertelnego hitu „Opowieść wigilijna”.
[14:27:48] AP: No powiedzmy, choć z wiedzy, którą posiadam, większość zmian zachodzących w ewolucji to przypadkowe mutacje skazane na usunięcie. Czasem jakaś zmiana jest poprawką, ale raczej rzadko. A tu – proszę – nie tylko zwykle to samo powstaje, ale jeszcze jest powtarzane do po… oglądania?
[14:30:22] ZZ: Ano, właśnie tak, dodatkowo jest to jedyne tak masowo powtarzalne zjawisko. Czymże w takim razie są święta?
[14:39:15] AP: No właśnie? Czym dla filmu? I czemu podobnego fenomenu nie obserwujemy w pierwszy dzień wiosny albo na Wielkanoc (choć akurat na ten temat kilka filmów powstało), czy jakieś inne powtarzające się dni w roku? Tyle pytań, tyle możliwości. A pewny jest tylko Kevin na święta.
[14:39:45] ZZ: I tak w tym roku nie sam w domu żegnam się ja i Pan.
[14:43:29] AP: Pan i ja.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Telewizor sam w święta”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *