Czy płacić dziecku za pomiary cukru?


Nagrody pieniężne poprawiają samokontrolę u młodzieży, ale tylko krótkoterminowo
Amerykańscy naukowcy wykazali, że choć krótkoterminowo da się zachęcić młodzież do lepszej samokontroli poprzez drobne nagrody pieniężne, eksperyment ten nie ma większego wpływu na ich wyniki po zaprzestaniu nagradzania.
90 nastolatków w wieku 14‒20 lat, ze słabo kontrolowaną cukrzycą typu 1, dostało na początku miesiąca 60 dolarów na swoje wirtualne konto. By zatrzymać przypadające na dany dzień 2 dolary, należało co najmniej 4 razy zmierzyć sobie cukier i co najmniej raz glikemia miała mieścić się w zakresie 70‒180 mg/dl. Badanie trwało 3 miesiące. Jeśli nie spełniło się wymagań, 2 dolary dziennie były zabierane z konta. Można było więc zarobić od 0 do 180 dolarów. Wyniki były przesyłane zarówno do badaczy, jak i badanych przez bezprzewodowy glukometr. W drugim kwartale badania, nie dawano już nagród za dobrą samokontrolę.
Przez pierwsze trzy miesiące, gdy badani otrzymywali nagrody, osoby nagradzane prawie trzy razy częściej spełniały wymagania postawione przez badaczy, w porównaniu do grupy kontrolnej (bez nagród) – wskaźnik sukcesu w pierwszej grupie wynosił 50%, w drugiej (nienagradzanej) 19%. Gdy przestano nagradzać uczestników wskaźnik sukcesu w pierwszej grupie drastycznie spadł z 50% do 15% – w grupie bez nagród wynosił on 9%. Po kolejnych trzech miesiącach, choć grupa badawcza wciąż częściej mierzyła sobie cukier, wyniki glikemii w obu grupach praktycznie się wyrównały.
W przeszłości podobne eksperymenty prowadzone były na dorosłych i kończyły się sukcesem, jednak jak widać wśród młodzieży nagrody pieniężne motywują tylko krótkoterminowo. Sami badani byli zdania, że wymagania powinny koncentrować się bardziej na glikemii niż na liczbie pomiarów. Choć są to cele nierozerwalnie połączone, w przyszłości naukowcy zastanawiać się pewnie będą nie nad tym jak zachęcić nastolatków do mierzenia cukru – zwłaszcza, że coraz częściej robią to za nas systemy ciągłego monitorowania glikemii – tylko jak zmotywować ich do osiągania dobrych poziomów cukru. (nw)

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Czy płacić dziecku za pomiary cukru?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.