Nerki a cukrzyca


Nefropatia cukrzycowa nie pojawia się nagle. Rozwija się powoli, przez długie lata i doprowadza do całkowitej dysfunkcji nerek. Co zrobić, aby wyprzedzić chorobę?
Nefropatia cukrzycowa, czyli cukrzycowa choroba nerek, jak wszystkie powikłania cukrzycowe rozwija się na skutek utrzymujących się hiperglikemii. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, sprzyja jej palenie tytoniu, spożywanie dużej ilości białka (dlatego też diabetycy nie powinni stosować diet opartych właśnie na białku takich jak np. dieta Atkinsa).

Wczesne objawy, czyli co powinno zaniepokoić?
Podwyższone wartości parametrów nerkowych (kreatyniny i mocznika) mogą wskazywać na rozwijającą się nefropatię. Należy jednak pamiętać, że pierwszym objawem sugerującym uszkodzenie nerek przez cukrzycę jest pojawienie się białka w moczu. Na wczesnym etapie choroby białko występuje w bardzo niewielkich ilościach, dlatego nie jest wykrywane w rutynowym badaniu ogólnym moczu. Ważne jest wówczas wykonanie bardziej specjalistycznego badania w celu oznaczenia albumin. Są to małe cząsteczki białka występujące w surowicy krwi, które jako pierwsze pojawiają się w moczu, jeśli dochodzi do upośledzenia funkcji nerek. Albuminy w moczu mogą wystąpić nawet do 10–15 lat przed innymi objawami.

Uwagę powinny także zwrócić objawy takie jak:
● obrzęki nóg
● brak apetytu
● nudności
● ogólne osłabienie organizmu

Może one wskazywać na toksemię mocznicową, spowodowaną nagromadzeniem się toksycznych produktów przemiany materii, w tym mocznika, we krwi. A to z kolei wskazuje na znaczne pogorszenie się pracy nerek. Zlekceważona i nieleczona nefropatia może doprowadzić do krańcowej (schyłkowej) niewydolności nerek, która wymaga dializoterapii.

Na czym polega dializa?
U zdrowej osoby po zjedzeniu posiłku krew rozprowadza niezbędne składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała. Komórki z kolei oddają do krwi niepotrzebne produkty przemiany materii, a z krwi wydalane są dzięki pracy nerek. Jeśli nerki przestają pracować, we krwi gromadzą się toksyczne produkty przemiany materii, głównie mocznik. Podczas dializy są one z niej usuwane. Chory, z powodu szczątkowego wydzielania moczu (diurezy) lub jego całkowitego braku ulega odwodnieniu.

Dieta przy dializoterapii
Ważnym elementem leczenia jest rygorystyczna dieta. Składa się ona głównie z mięsa, należy znacznie ograniczyć produkty zawierające m.in.: potas (warzywa i owoce), fosfor (nabiał i ryby), sól kuchenną. Najtrudniejszą kwestią dla przeważającej większości pacjentów pozostaje ograniczenie przyjmowania płynów. W wypadku bezmoczu jest to około 500 ml na dobę, wliczając w to wszystko, czyli herbatę, kawę i zupę. Dlatego aby oszukać własny organizm, każda dializowana osoba stosuje różnego rodzaju triki: wolne, bezpospieszne picie, picie małymi łykami czy używanie małych kubków. Wszystko to daje wrażenie szybszego zaspokojenia pragnienia, podczas gdy w rzeczywistości wypije się niewiele.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Nerki a cukrzyca”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.