Antydepresanty zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 u dzieci i nastolatków


Po przebadaniu ponad 119 tys. osób w wieku od 5 do 20 lat, które w dzieciństwie i wczesnej młodości brały antydepresanty, amerykańscy naukowcy stwierdzili, że u osób tych występuje dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Nie wiadomo, czy antydepresanty są tu bezpośrednią przyczyną. Możliwe, że to same choroby – zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe czy ADHD – a nie leki stosowane w ich leczeniu, zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu. Trzecim alternatywnym wyjaśnieniem byłoby istnienie trzecich czynników, wywołujących zarówno powyższe zaburzenia, jak i zwiększających ryzyko cukrzycy.
Badacze skupili się na dwóch typach antydepresantów, które są obecnie najczęściej przepisywane – selektywnych inhibitorach zwrotnego wychwytu serotoniny i inhibitorach wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. W obu przypadkach, im większa była dawka i im dłuższy czas stosowania leku, tym większe było ryzyko rozwoju cukrzycy. Choć istnieje ciąg przyczynowo-skutkowy między lekami, cukrzycą i czynnikami trzecimi, nadal pozostaje on tajemnicą. Wiadomo już, że osoby, które korzystają lub korzystały z antydepresantów powinny częściej przechodzić badania kontrolne w celu wykluczenia stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. (nw)

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Antydepresanty zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 u dzieci i nastolatków”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.