MZ: CGM refundowany w I w kwartale 2018 r., bez kolejek do specjalistów


Refundacja CGM dla osób do 26. roku życia, dietetyk w placówkach POZ i dostęp do specjalistów bez kolejek dla osób z cukrzycą — takie deklaracje złożył Tomasz Matynia, szef gabinetu politycznego podczas debaty medialnej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

— W zeszłym roku rozmawialiśmy o problemie z dostępem systemów CGM dla dzieci. Ja jeszcze dziś potwierdzałem tę informację i mogę powiedzieć, że jest to już gotowe i w pierwszym kwartale 2018 r. systemy CGM będę refundowane — mówił Tomasz Matynia, który w uczestniczył 9 listopada w debacie zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jako przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia. — Mogą mnie państwo trzymać za słowo, ja dopilnuję, żeby na początku przyszłego roku dzieci z cukrzycą… nawet nie dzieci, ale osoby do 26. roku życia miały refundowane systemy CGM — zapewniał szef gabinetu politycznego. Początkowo refundacja miała obowiązywać dzieci do 13 roku życia, potem przesunięto tę granicę do 18 roku życia, a w końcu rozszerzono grupę uprawnioną do refundacji o osoby do 26. roku życia. Dlaczego akurat 26 lat? — To wiek, w którym człowiek nie jest do końca samodzielny, bo jeszcze kończy studia — ten sam wiek jest wykorzystywany w uprawnieniach do legitymacji studenckiej — wyjaśniał przedstawiciel MZ.
Oprócz sprawy refundacji Tomasz Matynia zadeklarował, że opieka nad diabetykami w Polsce zostanie rozszerzona:

Dietetyk w POZ
— Sejm kilkanaście dni temu przyjął ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej — dziś (9 listopada – przyp. red.) jest ona dyskutowana. Ustawa daje nową możliwość pacjentom z cukrzycą poprzez finansowe wsparcie leczenia. Chcemy, by ta ustawa była krokiem naprzód w opiece nad osobami cierpiącymi na dwie główne choroby dotyczące Polaków, po pierwsze cukrzycy, po drugie nadciśnienia. Celem jest, aby w ciągu 2 lat w placówkach POZ w zespole opieki nad pacjentem z cukrzycą znalazła się oprócz lekarza, pielęgniarka i dietetyk — żeby w perspektywie dwóch lat było to coś powszechnego — mówił Tomasz Matynia, który sam od 9 lat choruje na cukrzycę.

Bez kolejek do lekarza
Reprezentant MZ przedstawił również plan zwiększenia środków finansowych na ochronę zdrowia, przy czym osoby z cukrzycą będą jedną z ważniejszych grup objętych tym finansowaniem. — Wczoraj Sejmowa Komisja Zdrowia w pierwszym czytaniu przyjęła projekt, który zakłada, że stopniowo będą zwiększane nakłady na ochronę zdrowia — do 2025 r. będzie to 6% PKB. W ciągu 10 lat projekt będzie kosztował polskie państwo dwa razy tyle co program 500 plus. — Bardzo chciałbym, żeby w tej dyskusji wzięło udział środowisko diabetologiczne — mówił Matynia. Pieniądze mają zapewnić realizację trzech podstawowych kwestii:

1) Refundację nowych opcji terapeutycznych w cukrzycy typu 2.
2) Likwidację kolejek dla cukrzyków z powikłaniami (czas oczekiwania powoduje, że te powikłania się pogłębiają).
3) Kształcenie bardzo dobrych kadr medycznych, które zajmą się diabetykiem.

— To jest 500 mld zł — mówił Tomasz Matynia — rodzina 500+ będzie kosztować 240 mld w ciągu 10 lat. Te 500 mld będą jasnym komunikatem dla środowiska diabetologicznego, bo w cukrzycy typu 1 jesteśmy na bardzo dobrym poziomie, ale w cukrzycy typu 2 jest do zrobienia zdecydowanie więcej.

Na zdjęciu: Tomasz Matynia, szef gabinetu politycznego, w pierwszym rzędzie, pierwszy od prawej.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “MZ: CGM refundowany w I w kwartale 2018 r., bez kolejek do specjalistów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.