Komórki z woreczka żółciowego wyprodukują insulinę?


Naukowcy z Oregon Health and Science University użyli ofiarowanego przez dawcę woreczka żółciowego, by wyprodukować komórki zachowujące się podobnie do komórek beta w trzustce
Komórki te zanikają u osób z cukrzycą typu 1, uniemożliwiając produkcję insuliny przez trzustkę. Naukowcy wprowadzili do woreczka żółciowego wirusa z unikalną mieszanką czterech genów i odkryli, że wyprodukowane przez woreczek komórki również są w stanie produkować insulinę. Rozwiązanie nie było jeszcze testowane laboratoryjnie. Gdyby okazało się, że komórki takie faktycznie są w stanie długoterminowo produkować insulinę, można by w ten sposób zastąpić przeszczepy wysp komórek beta, które wymagają użycia leków immunosupresyjnych podtrzymujących odporność osoby po przeszczepie. Jak na razie naukowcy dostrzegli dwa problemy – po pierwsze, większość komórek obumarła po czterech tygodniach; po drugie, niektóre z nich były nadaktywne. Wierzą jednak, że z czasem uda im się wyhodować pierwsze w historii przeprogramowane komórki woreczka żółciowego zdolne długoterminowo produkować insulinę. Wtedy, wirusy z podobną mieszanką genów jak ta użyta w oryginalnym badaniu mogłyby być wszczepiane cukrzykom typu 1 z nadzieją na zastąpienie podaży insuliny z zewnątrz. (nw)

Źródło: www.diabetes.co.uk

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Komórki z woreczka żółciowego wyprodukują insulinę?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.