Co nowego dla stóp?


Statystycznie grzybica paznokci jest najpowszechniej występującym schorzeniem paznokci u dorosłych. Grzybicze infekcje stanowią 33% wszystkich infekcji skórnych. Chorobę wywołują dermatofity kolonizujące warstwy naskórka, tkanki paznokci i włosów
Najczęściej są to gatunki Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes – takie wyniki otrzymujemy z hodowli chorych tkanek. Ogólna zachorowalność na grzybicę paznokci w całej populacji mieści się w zakresie od 2 do 14%. Ryzyko zakażenia wzrasta wraz z wiekiem.

Co zwiększa ryzyko?
Występowaniu grzybicy paznokci (zwłaszcza na stopach) sprzyjają:
● schorzenia związane z zaburzeniem odporności (w tym zakażenia wirusem HIV)
● zaburzenia krążenia
● cukrzyca
● neuropatie
● immunosupresja (kortykosterydy, antybiotyki)
● noszenie nieprzewiewnego obuwia
● intensywna aktywność fizyczna
● korzystanie z basenów, pryszniców w miejscach publicznych
● zaburzenia hormonalne (zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy)
● zaburzenia troficzne płytek
● praca w cieple i wilgoci (kucharze, piekarze)

Grzybica a cukrzyca
Dlaczego częściej dochodzi do powstawania grzybicy u osób z cukrzycą. Przede wszystkim w przebiegu cukrzycy mamy do czynienia z zaburzeniami krążenia (miażdżyca, niedokrwienie) zmianami w układzie nerwowym (zaniki czucia), kostnymi (zniekształcenia stóp) oraz skłonnością do infekcji bakteryjnych, drożdżakowatych, (podwyższona glukoza jest podłożem do dobrego ich odżywiania). W wyniku tych zaburzeń u niektórych osób może dojść do wystąpienia stopy cukrzycowej.
Sprzyjają temu liczne błędy pielęgnacyjne, takie jak:
● uraz i ucisk mechaniczny
● obcinanie bocznych krawędzi paznokci
● niedokładne lub zbyt głębokie wycięcie płytki
● stosowanie środków zmiękczających skórę (preparaty salicylowe)
● zbyt głębokie usuwanie zrogowaceń zwłaszcza po moczeniu stóp
● zbyt długie kąpiele stóp, stosowanie do kąpieli soli drażniących
● niedokładne osuszenie stóp po kąpieli
● brak leczenia zakażeń grzybiczych i drożdżakowych

Początkowo infekcja dotyczy pojedynczych płytek, następnie zakażenie rozmnaża się na pozostałe płytki. Na paznokciach rąk częściej występuje drożdżyca, która dotyczy wałów paznokciowych – są obrzęknięte, bolesne, z wyciekiem wydzieliny ropnej.

Stopa cukrzycowa
Następstwem nieprawidłowej pielęgnacji stopy cukrzycowej jest:
● wrastanie źle obciętej części paznokcia w wał paznokciowy z jego uszkodzeniem i możliwością infekcji
● zapalenie skóry przez rozmiękczenie i tworzenie się owrzodzeń, pęknięć, szczelin
● infekcje bakteryjne, drożdżakowe oraz grzybicze skóry i paznokci
● wzmożone wysuszenie skóry ogniska nadmiernego rogowacenia
● najbardziej dramatycznym następstwem jest zniszczenie tkanek stopy w stopniu wymagającym amputacji palców lub części stopy.

Nowości w leczeniu
W ogromnym procencie zaburzeniom tym zapobiegają profesjonalnie wykonane czynności pielęgnacyjne przeprowadzane regularnie w specjalistycznym gabinecie podologicznym:
● prawidłowe skrócenie i oszlifowanie paznokci
● oczyszczanie wału paznokciowego z zanieczyszczeń, które mogą wywołać stan zapalny
● usunięcie zrogowaciałego naskórka
● usunięcie modzeli odcisków
● zalecenie noszenia odpowiednich wkładek do obuwia i ich systematycznej dezynfekcji
● instruktaż pielęgnacji domowej stóp i ochrony przed uszkodzeniem, owrzodzeniami i pęknięciami.
Większości tych zabiegów nie da się wykonać samemu, a często to one decydują o stanie stopy w cukrzycy.
Po stwierdzeniu grzybicy należy rozpocząć jak najszybciej leczenie. Dotychczas podstawowym lekiem były antybiotyki przeciwgrzybicze. Wymagają one stosowania przez kilka miesięcy. Taka kuracja nie pozostaje obojętna dla wątroby i innych narządów wewnętrznych, poza tym ich skuteczność oceniana jest na około 70–80 %. Poza tym leki te nie są wskazane u osób biorących leki przeciwzakrzepowe, kardiologiczne i przeciwcukrzycowe, mogą nasilać objawy chorobowe.
W tych przypadkach bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie naświetlań laserem Lunula:
● zabiegi są całkowicie niebolesne,
● zwykle wymagane są 4 naświetlania w odstępie tygodniowym, potem w zależności od stopnia zaawansowania choroby, powtarzanie co miesiąc lub co 3 miesiące do uzyskania odrostu zdrowego paznokcia.
Efektów leczenia laserem nie można się spodziewać od razu po rozpoczęciu kuracji.
Paznokcie u rąk odrastają 5‒6 miesięcy a u stóp 12‒18 miesięcy.
Terapia laserem umożliwia stopniowy wzrost zdrowych paznokci, a pełen wzrost po upływie 48 tygodni.
Zabiegi powinny być wykonywane w profesjonalnym gabinecie podologicznym lub dermatologicznym. Wskazane jest wcześniejsze oczyszczenie frezem płytki paznokciowej i wykonanie dezynfekcji obuwia i skarpet, aby nie dopuścić do ponownego zakażenia.
Można też stosować zewnętrznie różne preparaty wspomagające pielęgnację stóp lub rąk.
Bardzo ważne jest równoległe leczenie chorób towarzyszących, współpraca z podologiem w zakresie pielęgnacji stóp oraz gabinetu podologii ortopedycznej celem zbadania prawidłowego obciążenia stóp, dobrania wkładek, obuwia.
Laser Lunula stosuję jako dermatolog u swoich pacjentów od ponad 3 lat z bardzo dobrymi efektami.
Jednocześnie pacjenci mają możliwość korzystania z zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie podologicznym oraz w gabinecie podologii ortopedycznej.

Dr Jadwiga Matla-Stodolna

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Co nowego dla stóp?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.