Wyrocznia prawdę o cukrze ci powie


Naukowcy z Columbia University wymyślili algorytm, który przewidzi poziom cukru po konkretnym posiłku, korzystając z wcześniejszych pomiarów i bazy danych wartości odżywczych. Wykorzystali to odkrycie do stworzenia aplikacji Glucoracle (ang. glucose – glukoza; oracle – wyrocznia), która pomoże cukrzykom typu 2 i osobom zdrowym podejmować lepsze decyzje żywieniowe
Algorytm opiera się na metodzie asymilacji danych. Oznacza to, że z każdym posiłkiem i pomiarem prognoza wyniku staje się coraz dokładniejsza, bo algorytm sam się „uczy”. By nie ryzykować niedokładności na początku, dopiero po tygodniu wpisywania w niego posiłków i wyników zaczyna podawać prognozowaną glikemię. Użytkownik może potem zdecydować, czy chce zjeść posiłek, po którym będzie miał konkretny poziom (aplikacja nie bierze pod uwagę ewentualnie podawanej insuliny).
Nie trzeba nawet znać dokładnych wartości odżywczych w posiłku. Wystarczy wysłać przedposiłkowy poziom cukru, zdjęcie talerza i wstępny szacunek, ile może on zawierać kalorii, węglowodanów, białka i tłuszczu. Algorytm porówna go z posiłkami w bazie danych i zdjęciami talerzy z potrawą przesłanymi przez użytkownika do aplikacji w przeszłości.
Jak na razie aplikację przetestowało tylko 5 osób, w tym dwie zdrowe i trzy z cukrzycą typu 2. Naukowcy pracują wciąż nad doskonaleniem algorytmu i przygotowują się do większej próby klinicznej. Przewidują, że aplikacja powinna być dostępna dla wszystkich w przeciągu dwóch lat. (nw)
Źródło: www.sciencedaily.com

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Wyrocznia prawdę o cukrze ci powie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.