Psychologia odchudzania


Teoria odchudzania jest prosta, przyjmuj mniej kalorii, niż wynosi Twoje zapotrzebowanie energetyczne – dlaczego więc tak trudno schudnąć? O
zdrowym podejściu do zdrowia i odchudzania w cukrzycy, opowiadają psycholog Julia Malicka i specjalista ds. dietetyki Barbara Mossakowska

Zdrowe odżywianie, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała jest niezwykle istotne dla każdego człowieka, a dla osób z chorobami metabolicznymi wręcz konieczne.
Jedną z chorób z tej grupy jest cukrzyca.
W teorii osoby chorujące na cukrzycę nie powinny borykać się z problem dodatkowych kilogramów. Choroba zmusza do racjonalnego odżywiania się zgodnego z zasadami zdrowego trybu życia. Dania niskotłuszczowe, ograniczanie soli, wyeliminowanie cukru, pożywienia wysokoprzetworzonego, aktywność fizyczna. Brzmi jak ideał, więc dlaczego tak trudno jest schudnąć w cukrzycy? Utrzymywanie stałej wagi może być sporym problemem, dla wszystkich, nie tylko tych którzy mają cukrzycę. Jednak zarówno przy cukrzycy typu 1 jak i 2 stała waga jest niezwykle istotnym elementem prawidłowo prowadzonej choroby.
Osoby chorujące na cukrzycę spotykają się jednak z dodatkowymi utrudnieniami mającymi wpływ na proces odchudzania się. W cukrzycy typu 1, po wdrożeniu leczenia insuliną (zwłaszcza w dużych dawkach), należy spodziewać się pewnego wzrostu masy ciała – jest to naturalna konsekwencja działania tego hormonu. Częstym błędem terapii jest celowe utrzymywanie dawek leku na zbyt niskim poziomie (tzn. niedostatecznie obniżającym stężenie glukozy), aby uniknąć wzrostu masy ciała. Jest to poważny błąd. Obniżenie masy ciała w ten sposób łatwo może prowadzić do wytworzenia się błędnego koła, gdyż wygłodniałe komórki Twojego ciała, utrzymywane w permanentnym stanie hiperglikemii będą potrzebowały w późniejszym okresie zwiększonej dawki insuliny. Takie zachowanie często obserwuje się wśród nastolatków. Utrzymywanie wysokich wartości glikemii może i jest efektywnym, ale bardzo niebezpiecznym sposobem na schudnięcie. Zachowania tego typu mogą mieć podłoże natury psychicznej, dlatego tak ważne jest, aby młody pacjent oprócz opieki diabetologicznej otrzymał również wsparcie psychologa.

Czekolada przy hipo
Problemem, który pojawia się przy redukcji masy ciała w cukrzycy, jest również fakt jedzenia dodatkowych porcji, przy stanach hipoglikemii. Organizm ratując się (duży spadek poziomu glukozy we krwi grozi utratą przytomności, a nawet śmiercią) wywołuje uczucie silnego głodu, tzw. „wilczego apetytu”. Chory musi wtedy dostarczyć organizmowi dodatkowych węglowodanów, najlepiej w postaci szybko wchłaniającego się cukru (np. czystą glukozę, sok owocowy). Często jednak zdarza się, że w wyniku wcześniej wspomnianego „wilczego głodu” osoba chora sięga po dużo większe ilości jedzenia różnego typu (np. batoniki, czekoladę, kanapki), w konsekwencji dostarcza wiele nadprogramowych kalorii.

Zdrowe podejście do zdrowia i odchudzania się
Wśród społeczeństwa wciąż panuje przekonanie, iż aby zmniejszyć masę ciała („odchudzić się”) należy jeść jak najmniej.
Wszelkie diety niskoenergetyczne na dłuższą metę nie przynoszą jednak efektu – w wyniku dostarczania nieregularnie małej ilości pożywienia spada tempo przemiany materii, a organizm w ramach mechanizmu obronnego magazynuje większe ilości tkanki tłuszczowej. Ponadto na tak ubogiej diecie człowiek ma mało energii nawet na aktywności dnia codziennego, nie mówiąc o dodatkowej aktywności fizycznej, która jak wiadomo także sprzyja utracie masy ciała. Zbyt rygorystyczne diety (z mocno zaniżoną kalorycznością), najczęściej kończą się „efektem jojo” i cały włożony w nie wysiłek przynosi finalnie więcej złego niż dobrego.
Aby schudnąć zdrowo i na stałe warto zadbać o zachowanie zasad zdrowego odżywiania się – przede wszystkim regularne spożywanie posiłków (4‒5 posiłków co trzy godziny), a także dbanie o jakość dostarczanych kalorii (unikanie przetworzonej żywności, fast foodów, dostarczanie dużych ilości warzyw, produktów pełnoziarnistych).
Aby utracić zbędne kilogramy osoby z cukrzycą muszą zadbać o prawidłową dietę opartą na produktach o niskim indeksie glikemicznym (IG) oraz regularne odżywianie się. Dieta taka zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi i w konsekwencji znacząco pomaga choremu utrzymać prawidłową masę ciała.
Ważne jest też, aby nie dopuszczać do występowania zbyt niskiego poziomu cukru we krwi, a nawet, jeśli takowy wystąpi, sięgać po dawkę szybko działającego cukru (przydatna może być np. glukoza w żelu) i odczekać aż zadziała, wystrzegając się tym samym „rzucania się” na inne jedzenie, np. słodycze, które w większości mają w składzie oprócz cukru spore ilości tłuszczu (wszelkie batoniki, ciasteczka, ciasta).
Przestrzeganie tych zaleceń pomoże osobie z cukrzycą utracić dodatkowe kilogramy i zapewni utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Zaczynam się odchudzać
Jeśli zamierzamy schudnąć, należy zacząć od ułożenia planu i konsekwentnie się go trzymać. Pomocnymi osobami w realizacji takiego planu będą nie tylko osoby zawodowo zajmujące się takimi przedsięwzięciami – przydatna może okazać się wizyta u dietetyka, psychologa bądź psychodietetyka – ale również osoby mniej lub bardziej nam bliskie. Ułożenie odpowiedniej dla nas diety oraz rozmowa z psychologiem zapewne bardzo nam ułatwią trwanie w swoim postanowieniu, ale jakże przyjemnie będzie, jeśli przyłączy się do nas przyjaciółka czy kolega z pracy lub szkoły.
Podstawą przy odchudzaniu jest motywacja. Aby zmotywować się skutecznie i nie stracić zbyt szybko zapału, należy wyznaczać sobie krótkoterminowe i realistyczne cele. Przydatne tu okazać się może posłużenie się metodą ,,małych kroczków”. Aby zobrazować Wam to, co mam na myśli, posłużę się moim ulubionym porównaniem – chcesz zjeść całego słonia? Ok, ale podziel go na kawałki!

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Psychologia odchudzania”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *