Cukrzyca zmniejsza ryzyko glejaka


Cukrzyca zwiększa ryzyko wielu nowotworów, między innymi pęcherza, odbytu, piersi czy wątroby. Jednym z wytłumaczeń tego zjawiska jest to, że te same czynniki, które wywołują cukrzycę typu 2, takie jak nadwaga, papierosy czy niezdrowa dieta, sprzyjają też rozwojowi raka.
Niespodzianką są więc najnowsze badania z The Ohio State University, które wykazały, że glejak, czyli nowotwór powstały z komórek glejowych mózgu i rdzenia, rozwija się rzadziej u osób z podwyższonym poziomem cukru.
Obecnie glejak jest nieuleczalny. Wykrywa się go głównie u osób w średnim wieku. Wyniki badań sugerują, że sztuczne podniesienie poziomu cukru na czas leczenia glejaka u osób niechorujących na cukrzycę mogłoby uchronić je przed rozwojem guza.
Alternatywnym rozwiązaniem zagadki dlaczego akurat ten rak rzadziej występuje u cukrzyków byłoby to, że choć mózg stanowi tylko 2% masy ciała, to zużywa ponad 20% dostarczanej ciału glukozy. Mózg zaatakowany przez glejaka może zużywać tej glukozy jeszcze więcej, obniżając poziom cukru do normalnych, „niecukrzycowych” poziomów.

Źródło: www.sciencedaily.com

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Cukrzyca zmniejsza ryzyko glejaka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *