Plaster na hiperglikemię


Naukowcy z UNC-Chapel Hill i N.C. State University pracują nad inteligentnym plastrem, który sam sprawdzałby glikemię i reagował, podając odpowiednią dawkę insuliny. Plaster taki byłby wielkości monety, zawierał 121 mikroigieł grubości ludzkiego włosa, a także mini zbiorniczki z oksydazą glukozy, służącą wykryciu wzrostu poziomu cukru, i insuliną, która wydzielana by była natychmiast po wykryciu takiego wzrostu. Ludziom o niskim zapotrzebowaniu na insulinę wystarczać mógłby tylko jeden plaster dziennie.
Plastry zostały już z sukcesem przetestowane na myszach. Następnym etapem będzie przetestowanie ich na ludziach, którzy początkowo używaliby plastra tylko jako dodatek do pompy, penów i glukometru, tak by zobaczyć, czy w ich przypadku faktycznie działa on jak należy. Na następnym etapie plaster mógłby w pełni zastąpić tradycyjne metody samokontroli.
Rozwiązanie takie ułatwiłoby życie rodzicom małych dzieci czy opiekunom osób starszych, które nie są w stanie same wykryć hiperglikemii i podać sobie korekty.

Źródło: www.newsobserver.com

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Plaster na hiperglikemię”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *