Diabetyk zdaje egzamin

Egzamin, test, zaliczenie to w Twoim domu teraz temat numer jeden. Nie da się od niego uciec. Stres egzaminacyjny może dotknąć zarówno gimnazjalistę, licealistę, jak i studenta. Jak sobie z nim radzić? Jakie przywileje przysługują diabetykom? Czy warto z nich korzystać?

Jedne trwają, inne się zbliżają; egzamin gimnazjalny, maturalny i zaliczenia na uczelniach. Są wyzwaniem dla wszystkich uczniów i studentów. Często budzą strach, powodują stres. Wiadomo. Czy diabetycy mają gorzej? Niekoniecznie. Zacznijmy od stresu przedegzaminacyjnego i tego jak wpływa na cukry, bo jak się okazuje nie jest to takie oczywiste.

Cukier w górę, cukier w dół
W ankiecie, którą przeprowadziliśmy wśród diabetyków i ich rodziców mających szkolne egzaminy już za sobą, zapytaliśmy jak bardzo stres przedegzaminaycjny wpływał na glikemię. Czytelnicy „Szugarfrika” mieli różne doświadczenia. Co druga osoba odpowiedziała, że w trakcie sprawdzianu cukier był wyższy niż zazwyczaj o ok. 50%. Nieco ponad 30% respondentów twierdziło, że na skutek stresu stężenie cukru we krwi znacznie spadło. Trzecia, najmniej liczna grupa, przyznała, że glikemia na skutek stresu wahała się w niewielkim stopniu. Jak się okazuje egzaminy dają się we znaki każdemu diabetykowi, choć w różnym stopniu. – Stres może mieć wpływ na poziom cukru we krwi na dwa sposoby – mówi Iwona Dyjak, diabetolog. – Po pierwsze, gdy stres przejmuje kontrolę nad naszym umysłem, skupiamy się na nim, a nie na własnym zdrowiu. Wiele osób „zajada” stres różnymi smakołykami łudząc się, że w ten sposób poprawi sobie humor. Po drugie będąc w stresie zazwyczaj nie mamy ochoty na aktywność fizyczną. Ponadto badania dowodzą, że w takiej sytuacji diabetycy rzadziej sprawdzają poziom cukru w krwi, a hormony stresu mogą mieć bezpośredni wpływ na glikemię. Co ciekawe u większości osób cierpiących na pierwszy typ cukrzycy poziomy glukozy pod wpływem stresu psychicznego rosną, jednak jest też spora grupa chorych, u których dzieje się odwrotnie – cukier spada. U ludzi chorych na cukrzycę typu 2 stres albo nie ma wpływu na poziom glukozy we krwi, albo go podnosi, bo blokuje uwalnianie insuliny – mówi Iwona Dyjak.
Jak sprawdzić, jak stres psychiczny działa na nasz organizm? Zanim zmierzysz stężenie glukozy we krwi, oszacuj poziom swojego stresu w skali od 1 do 10. Następnie zapisz poziom cukru obok tej liczby – tak radzą psychologowie. Po tygodniu przyjrzyj się notatkom i odpowiedz sobie na pytanie czy silny stres łączy się u Ciebie z wysokimi poziomami cukru czy wręcz przeciwnie?
Jak zminimalizować zgubne skutki stresu podczas najważniejszych egzaminów?
– Radzę zacząć od wykluczenia czynników stresogennych, na które mamy wpływ – podpowiada Joanna Zrobek, psycholog. – Wiedza to nie wszystko. Radzę przed egzaminem porządnie się wyspać, na śniadanie zjeść posiłek z węglowodanami złożonymi, a nie prostymi, białkiem i kwasami tłuszczowymi Omega 3. Ważne jest też, by wyjść z domu wcześniej, bo wejście na salę w ostatniej chwili zawsze generuje niepotrzebny stres. Nie zapomnijmy też zawczasu sprawdzić, jakie mamy prawa i obowiązki podczas sprawdzianu.

Agata Siudym,
z cukrzycą od 5 lat,
uczennica I klasy LO

Jestem panikarą

Stres związany z egzaminem gimnazjalnym wyraźnie wpływał na moje cukry już miesiąc wcześniej. Mama zabrała mnie do psychologa. To był dobry pomysł. Dzięki temu poukładałam sobie wszystko w głowie i przestałam się bać, mimo to w dniu egzaminu mój cukier oscylował w granicach 200 mg/dL. Dzień po sprawdzianie wszystko wróciło do normy. Jestem
z natury panikarą. W liceum przed każdym sprawdzianem zużywam więcej insuliny niż zazwyczaj.

Uprawnienia osób z cukrzycą
Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym? Jest obowiązkowy. To oznacza, że jeżeli ktoś nie przystąpi do niego będzie musiał powtórzyć ostatnią klasę, ale wyniki tego sprawdzianu nie wpływają na ukończenie szkoły. Uczniowie z cukrzycą mogą w trakcie testu gimnazjalnego korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków. Na podstawie orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia można również ubiegać się o przedłużenie czasu na wykonanie zadań z arkusza standardowego. Wtedy jednak trzeba liczyć się z faktem, że nasz egzamin będzie odbywać się w oddzielnej sali. Warto również wiedzieć, że uczeń posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może być zwolniony z egzaminu gimnazjalnego lub jego części, na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły i złożony do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Gotowy wzór takiego wniosku jest dostępny na stronie Okręgowej Komisji Edukacyjnej. Ponadto osoby, które z powodu szczególnych przypadków losowych lub zdrowotnych nie mogą przystąpić do tego sprawdzianu lub jego części mogą zdawać go w dodatkowym terminie lub zostać zwolnione z jego części lub całości. Aby tak się stało należy złożyć wniosek do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek ten musi być potwierdzony innymi dokumentami.

Matura
Co warto wiedzieć na egzaminie maturalnym? Po pierwsze, uczniowie posiadający orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej z zaleceniem wydłużenia czasu na egzaminie maturalnym lub zaświadczenie od lekarza o cukrzycy, powinni złożyć je u pedagoga szkolnego oraz wypełnić wniosek o zdawanie egzaminu maturalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych (terminy składania deklaracji oraz osoba, do której deklarację należy złożyć, są określone w informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego, obowiązującej w roku szkolnym 2016/2017 dostępnej na stronie:
www.cke.edu.pl. W sytuacjach losowych zaświadczenie lub opinia, mogą być przedłożone nawet tuż przed egzaminem, niezwłocznie po otrzymaniu dokumentu. Na co konkretnie można liczyć dzięki tym dokumentom? Podczas egzaminu pisemnego można korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków oraz z wydłużonego czasu na wypełnienie arkusza egzaminacyjnego, nie więcej jednak niż o 30 min na każdy arkusz egzaminacyjny. Dodatkowy czas może być przeznaczony na wykonanie zadań lub przerwę, w zależności od potrzeb. Podczas egzaminu ustnego osoba niepełnosprawna może liczyć na dodatkowy kwadrans podczas zdawania egzaminu z języka polskiego i języka obcego. Czas ten można przeznaczyć na egzamin. Warto też wiedzieć, że osoby zdające maturę w 2017 r. doczekały się poważnej zmiany – będą mogły odwołać się od wyników części pisemnej egzaminów: maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Agnieszka Pilarczyk,
ubiegłoroczna maturzysta,
diabetyczka od 17 lat

Matura bez stresu

Nie stresowałam się i nie uczyłam jakoś specjalnie. Ot, trochę sobie czytałam stare podręczniki. Wykorzystałem wszystkie przywileje, jakie przysługiwały mi z powodu cukrzycy i polecam tę metodę innym. Wszyscy egzaminatorzy byli dla mnie bardzo mili. Po pierwszej sesji na studiach uważam, że każdy egzamin na anglistyce jest trudniejszy niż ta śmieszna matura. Ta cała gadanina o stresie przed i w trakcie egzaminów zaczyna mnie irytować. Niektórzy cały czas żyją w stresie i jakoś sobie radzą.

Nie stresuj się!
Jak uniknąć stresu spowodowanego egzaminem? Rozważ każdą z sytuacji, jakie mogą Cię spotkać na egzaminie i opracuj strategię wyjścia z opresji – radzi Dominika Przetakiewicz, psychoterapeuta. – Przyjmijmy, że sposób, w jaki widzimy świat, jest zależny od naszej interpretacji. Naukowcy dowiedli, że można nauczyć umysł reagować na stres w taki sposób, jaki sobie wypracujemy. Można wyobrazić sobie ten proces jako wydeptywanie ścieżki przez zarośniętą łąkę. Początkowo stawianie kroku wymaga świadomego wysiłku i wytyczenia trasy, ale przy każdym kolejnym pokonywaniu tej drogi, ścieżka staje się coraz łatwiejsza do przejścia. Przestajemy myśleć o tym, gdzie wygodniej będzie postawić stopę, tylko idziemy po swoich śladach.

Kolejny sprawdzony sposób: każdy egzamin i sprawdzian traktuj jako nową lekcję życia. Pomyśl, że jesteś gotowy na to, aby sprostać czekającym Cię zadaniom. Dzięki takiemu zachowaniu eliminujemy brak pewności siebie, która często jest odpowiedzialna za stres. Pamiętaj. Na wszystko, nawet na trudne, stresujące egzaminy można spojrzeć pozytywnie. Uczysz się radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Można wykazać się wiedzą, napawać się satysfakcją, podnieść swoją samoocenę. Psycholodzy powtarzają często, że sukces nie przychodzi sam, trzeba na niego zapracować. To twój wybór czy wykorzystasz trudniejszy moment w życiu, by głębiej popaść w chorobę, użalać się nad sobą, panikować czy też weźmiesz się do pracy.
Stres paraliżuje twoje działanie? Już w starożytnych Indiach i Chinach odkryto, że najskuteczniejszym sposobem na wyciszenie w sytuacji, gdy zaczynamy panikować jest rytmiczny głęboki oddech. Zacznij od prostego ćwiczenia typu 10 głębokich i długich uspokajających oddechów. Jeśli masz napad lęku spróbuj oddychania  na kwadrat: wdech (policz do 4), wstrzymanie (policz do 4), wydech (policz do 4), wstrzymanie (policz do 4). Co robić, kiedy widzisz że stres przejmuje kontrolę nad Twoim życiem? Porozmawiaj z rodzicami, przyjaciółmi, swoim lekarzem lub psychologiem – radzą specjaliści. Jest bardzo źle? Rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Wtedy na pewno przestaniesz wyolbrzymiać problem. To paradoksalnie zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa.

Dominika Stelmach,
studentka

Chciałam pisać razem z innymi

Kiedy 4 lata temu zdawałam maturę, byłam już chora na cukrzycę. Pani Dyrektor liceum do którego uczęszczałam poprosiła o zaświadczenie od diabetologa, żebym mogła formalnie wnieść na salę glukometr i pompę insulinową, ewentualnie coś do zjedzenia. Przed wejściem na egzamin wyłączyłam w pompie dźwięki. Nie korzystałam z żadnych innych przywilejów, bo nie chciałam pisać matury w oddzielnej sali. Skorzystałam jedynie z możliwości zajęcia miejsca w ostatniej ławce po to, aby swobodnie mierzyć cukier, bez obawy, że będę komuś przeszkadzała. Matura nie była trudna. Myślę, że bardziej stresowałabym się, gdybym była w innym pomieszczeniu. Raz, w trakcie studiów, zdarzyło się, że pisałam egzamin na koniec semestru w innej sali niż reszta. To nie było fajne. Wielokrotnie już odnotowałam, że podczas egzaminów mój poziom cukru rośnie i zapobiegawczo podaję wtedy zwiększoną bazę przed i w trakcie egzaminu.

A co jeśli powinie Ci się noga na egzaminie?
– Z każdej, najtrudniejszej sytuacji można znaleźć wyjście – mówi Dominika Przetakiewicz. Trzeba tylko pytać rozmawiać szukać i nie wstydzić się zwrócić o pomoc. Każdą porażkę można przekuć w sukces. Słabo zaliczony test gimnazjalny niech stanie się motywacją do nauki w liceum. Niezdana matura może zostać wykorzystana jako szansa, by zdobywać doświadczeniezawodowe, uczyć się zawodu w szkole policealnej, na kursach czy wybrać się w podróż do innego kraju, aby pracować i jednocześnie szlifować język obcy.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Diabetyk zdaje egzamin”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.