Mniej diabetologów, dłuższe kolejki

Diabetologia została usunięta ze specjalizacji lekarskich


W raporcie Zespołu ds. Szkolenia Specjalizacyjnego Lekarzy działającego przy Ministerstwie Zdrowia zabrakło diabetologii – została ona przesunięta ze specjalizacji do kategorii podspecjalizacji. Drugą niepokojącą zmianą jest fakt, że pediatrzy nie będą mogli zrobić podspecjalizacji diabetologicznej (tak było do tej pory). Oznacza to gorszy dostęp do diabetologów, choć już teraz na wizytę trzeba średnio czekać 1,5 miesiąca (dane Barometru WHC z czerwca 2016 r.). W Polsce specjalizację z diabetologii posiada obecnie 1100 lekarzy, a jak szacuje prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, aby pokryć zapotrzebowania powinno ich być co najmniej 1500. Jeśli diabetologia zostanie przesunięta do podspecjalizacji, dla lekarzy chcących się kształcić w tym kierunku oznacza to wydłużenie czasu kształcenia z 5 lat do min. 8,5 roku. To oznacza mniej specjalistów, a w konsekwencji dla pacjentów dłuższy czas oczekiwania na wizytę, a nawet zapaść systemu opieki diabetologicznej w Polsce. Listy protestacyjne do Ministra Zdrowia Konsantego Radziwiłła wysłali już prof. Maciej Małecki prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Krzysztof Strojek, konsultant w dziedzinie diabetologii oraz prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii (woj. śląskie) i dr hab. med. Agnieszka Szypowska, konsultant wojewódzki (woj. mazowieckie), a także Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Mniej diabetologów, dłuższe kolejki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.