Pionierskie badania Polaków nad bioniczną trzustką


Polscy naukowcy prowadzą innowacyjne na skalę światową badania nad bioniczną trzustką. Trzustka, którą starają się stworzyć naukowcy zostanie… wydrukowana.

Biodrukowanie 3D to metoda znana zaledwie od 12 lat. Aby zrozumieć jak przebiega drukowanie organów najłatwiej wyobrazić sobie zwykłą drukarkę – aby coś wydrukować musimy napełnić kartridże różnymi kolorami tuszu. W przypadku biodrukowania, do poszczególnych kartridży wstawia się różne komórki np. do jednego komórki śródbłonka, do drugiego komórki macierzyste, do trzeciego wyspy trzustki. Docelowo naukowcy planują produkować bioniczną trzustke wykorzystując komórki macierzyste pacjenta – najpierw drukowany będzie szkielet (wzór), który następnie zostanie zasiedlony komórkami macierzystymi pacjenta, które przekształcą się w wyspy trzustkowe. Przeszczep takiej trzustki ma tę zaletę, że pacjent nie będzie musiał do końca życia brać leków immunosupresyjnych zabezpieczających przed odrzutem, bo komórki macierzyste będą pobrane z jego własnego organizmu.

Przełom w tranplatnologii
Metoda, nad którą pracują polscy naukowcy jest pionierska i ma ogromne znaczenie dla rozwoju całej transplantologii. Obecnie największym problem przeszczepiania organów jest ograniczona liczba narządów, które pozyskuje się od krewnych (np. przeszczep nerki) lub od dawców po ich śmierci. Najlepiej obrazują to statystyki dotyczące choćby przeszczepów trzustki – Na cukrzycę typu 1 choruje w Polsce 200 tys. osób, z tego ok. 5%, czyli 10 tys. to osoby kwalifikujące się do przeszczepu ze względu na silne niedocukrzenia zagrażające życiu, a przeszczepów trzustki rocznie wykonuje się ok. 40 – mówił w radiu Tok FM dr Michał Wszoła. Bioniczna trzustka ma jeszcze jedną zaletę – cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, oznacza to, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki niszcząc w tym przypadku wyspy trzustki produkujące insulinę. Ponieważ nieznane są przyczyny autoagresji nie ma gwarancji, że po jakimś czasie od transplantacji nowa trzustka nie zostanie znów zniszczona. Naukowcy pracujący nad bioniczną trzustką chcą stworzyć wyspy trzustkowe, które będą miały inne markery niż te występujące normalnie u danej osoby – w ten sposób być może uda się oszukać układ immunologiczny i odsunąć widmo zniszczenia nowej trzustki.

Problemy do rozwiązania
Jednak przed zespołem badaczy stoi jeszcze wiele problemów do rozwiązania. Obecnie najpoważniejszą przeszkodą stanowi to, że drukowane warstwowo tkanki, nakładane są jedne na drugie – gdy drukowana jest 30 warstwa, to te pierwsze pod naciskiem ulegają zgnieceniu – mówił w radiu Tok FM dr Michał Wszoła. Problemem jest tez unaczynienie organu – na razie nie wiadomo jak to zrobić.

Badania obecnie prowadzone są na zwierzętach i potrwają 3 lata, jeśli wyniki będą pozytywne powstanie kolejny projekt, w którym przeprowadzone zostaną badania kliniczne na ludziach. Sukcesem polskich naukowców, to fakt, że wyspy trzustkowe mogą być w ogóle biodrukowane i że proces ten przeżywają. Wyniki te przedstawiono podczas międzynarodowej konferencji w Australii.
21 października b.r. konsorcjum prowadzące badania otrzymało Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju. Badania są prowadzone dzięki grantowi, jakie konsorcjum otrzymało w ramach III edycji konkursu STRATEGMED realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

O zastosowaniu przeszczepów w leczeniu cukrzycy typu 1 przeczytasz także tutaj:
Tomek-ciemne-strony-przeszczepu-trzustki
Basia-pol-roku-bez-cukrzycy
Gosia-pionierska-transplantacja-zycie-cukrzycy
Eks-diabetyczka
Marzę-o-nowej-nerce

Tags

You may also like...

One thought on “Pionierskie badania Polaków nad bioniczną trzustką”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.