Zdrowie pod kontrolą – bezpłatne badania w całej Polsce

14 i 15 listopada mieszkańcy 12 polskich miast będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych, mających na celu wczesne wykrycie cukrzycy.

Kampania „Zdrowie pod Kontrolą” organizowana jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz agencję HealthThink. W ramach tej edycji realizowane będą badania stężenia glukozy, pomiar ciśnienia tętniczego oraz analiza składu masy ciała.Studenci kierunku lekarskiego z całej Polski po raz kolejny postanowili zorganizować akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Zabrza, Katowic, a także Warszawy i Wrocławia (patrz tabele).

14 listopada (sobota)

15 listopada (niedziela)

Akcja przeprowadzana jest w ramach projektu „Zdrowie pod kontrolą”, realizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. – Głównym celem „Zdrowia pod Kontrolą” jest ułatwienie pacjentom dostępu do podstawowej diagnostyki medycznej oraz edukacja prozdrowotna Polaków – wyjaśnia Natasza Blek, prezydent IFMSA-Poland. – Jesienna edycja akcji skupi się na profilaktyce cukrzycy, dlatego właśnie wybraliśmy datę 14 listopada – czas obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą” – dodaje.Każdy kto w dniu 14 listopada odwiedzi lokalne stanowisko „Zdrowia pod kontrolą”, będzie mógł zmierzyć poziom glukozy we krwi (bardzo istotne w wykrywaniu cukrzycy badanie przesiewowe) oraz ciśnienia tętniczego (zaburzenia w pomiarach mogą wskazywać na nadciśnienie). Sponsorem strategicznym wydarzenia jest firma Roche, producent aparatów służących do pomiaru glikemii – Accu-Chek. Ponadto, wolontariusze IFMSA wykonają analizę składu masy ciała, a także określą wskaźnik masy ciała – BMI.
– W ten sposób dążymy do wykrywania groźnych chorób we wczesnym ich stadium, często nawet zanim pojawią się pierwsze dolegliwości – podkreśla Małgorzata Golec – koordynator narodowy ds. zdrowia publicznego IFMSA-Poland.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która we współczesnym społeczeństwie nosi miano epidemii. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi ok. 2,5 mln osób. Objawy są często trudne do zauważenia i rozwijają się, uszkadzając narządy wewnętrzne, dlatego w Polsce ok. 750 tys. chorych może nie wiedzieć o chorobie. Zaważywszy na fakt jak istotnym społecznie problemem jest cukrzyca, projekt został objęty patronatem honorowym: konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii – prof. dr. hab. Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego – prof. dr. hab. Mirosława J. Wysockiego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W ramach jesiennej edycji „Zdrowia pod kontrolą” pacjenci będą mogli skorzystać także z porad edukacyjnych, dotyczących m.in. zasad rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego („Marrow Hero”) oraz sposobów skutecznego rzucenia palenia („Antitobacco”). Najmłodsi pacjenci w „Szpitalu pluszowego misia” będą mogli wcielić się w lekarza chorego misia. Dodatkowo przewidziano także pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej.

You may also like...

0 thoughts on “Zdrowie pod kontrolą – bezpłatne badania w całej Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szugarfrik cukrzyca

Cukrzyca – słowo budzące niepokój nawet u tych, którzy nie mieli z nią bezpośredniej styczności. To choroba, która dotyka prawie 3 miliony Polaków z czego część nawet nie wie, że choruje. Jak z nią walczyć? Czy prowadzenie dotychczasowego życia z cukrzycą jest możliwe? I w końcu – jaka dieta jest wskazana dla wszystkich, którzy muszą zmagać się z chorobą?

Na wszystkie te pytania jest odpowiedź i znajdziesz ją właśnie u nas! Stworzyliśmy portal oraz magazyn, które są prawdziwymi kompendiami wiedzy nie tylko dla diabetyków (zarówno tych którzy chorują na najbardziej powszechną cukrzycę typu 2, typu 1, jak i dla tych z innymi typami) , ale również ich rodzin, lekarzy, edukatorów oraz wszystkich innych osób, które chcą znaleźć wartościowe informacje w sprawdzonym miejscu!

Szugarfrik – wiedza i nie tylko
Naszą misją jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy dotyczącej choroby, jaką jest cukrzyca, jej objawów i powikłań, sposobów radzenia sobie z nią i nie tylko. Pokazujemy najlepsze diety, wskazujemy najnowsze osiągnięcia medycyny i dostarczamy świeże aktualności, które z pewnością zainteresują wszystkich diabetyków.

Jednak wiedza to nie wszystko – zadbamy również o dobry humor każdego kto odwiedzi naszą stronę albo otworzy magazyn, opowiemy historie innych diabetyków – zarówno tych znanych, jak i zupełne zwyczajnych, a także porozmawiamy o sporcie czy kulturze. Oczywiście ważnym miejscem w naszym magazynie jest rubryka, której tematyką jest dieta osób zmagających się z cukrzycą – dzięki niej dowiecie się jak przygotowywać dania, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Jednym słowem – wszystko w jednym miejscu!

Na stronie znajdziesz nie tylko nowinki, ale również cofniesz się do informacji sprzed jakiegoś czasu – wszystko dzięki naszemu bogatemu archiwum!

Dlaczego warto nas czytać?
Przede wszystkim z powodu naszej dużej wiedzy oraz chęci przekazywania wyłącznie sprawdzonych i w stu procentach wartościowych informacji. Jesteśmy pozytywnymi ludźmi i dlatego chcemy zaszczepiać w Czytelnikach pozytywną energię, jednocześnie informując o tym, co ważne. Posiadamy wiele lat doświadczenia w tej dziedzinie, cukrzyca nie ma przed nami tajemnic i jesteśmy przekonani, że nie jest końcem świata – o tym chcemy przekonywać diabetyków na każdym kroku.

Bo cukrzyca jest chorobą, z którą można spokojnie żyć ciesząc się pełnią życia, mimo że odpowiednia dieta jest ważnym elementem leczenia (w cukrzycy typu 2) i samokontroli. Wystarczy ją poznać, znaleźć własne sposoby na radzenie sobie z ograniczeniami, jakie narzuca i nie myśleć o cukrzycy jako o czymś, co zakłóca codzienność.